13ରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ବାୟୁ!

Spread the News

ଆରବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ବାୟୁ କ୍ରମେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହେବା ସହ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣରେ 650 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ବାୟୁ 13 ତାରଖ ସୁଦ୍ଧା ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମ୍‌ଡି)। 

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଅପରାହ୍ଣରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଏକ ଇସ୍ତାହାରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୂର୍ବ- କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆରବ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଏବେ ଭୀଷଣ ରୂପ ଧାରଣ କରିବା ସହ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 15 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ମୁହାଁଇବା ସହ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇଛି। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଆ ଉପକୂଳ ଠାରୁ 350 କଲୋମିଟର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଉପକୂଳ ଠାରୁ 510 କଲୋମିଟର ଓ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ଠାରୁ 650 କଲୋମିଟର ଦୂରରେ ସମୁଦ୍ର ଭିତର ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ତେବେ, ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଏହା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହେବା ସହ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇ 13 ତାରଖ ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳର ପୋର ବନ୍ଦର ଓ ମହୁବା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା କହିଛି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ। ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ବାୟୁ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ବେଳକୁ ଗୁଜୁୁରାଟରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହ ଝଡ଼ ବର୍ଷାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପବନର ବେଗ 120 ରୁ 135 କିଲୋମିଟର ରହିବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା କହିଛି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ। ଗୁଜୁରାଟ ସମେତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ବାୟୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ଜାରି ଇସ୍ତାହାରରେ କହିଛି କହିଛି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ।

Tags: