latest

ରାତିରେ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ!

Spread the love

ଦୈନିକ ଆମେ ୪ରୁ ୫ଥର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଉ। ସକାଳ ଠାରୁ ରାତି ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉ। ମାତ୍ର ଏପରି ବହୁ ଖାଦ୍ୟ ରହିଛି ଯାହାକୁ ରାତିରେ ଖାଇଲେ ତାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ। ଜାଣନ୍ତୁ ସେହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ କ’ଣ……

ଦହି ଓ ସେଓ

ରାତିରେ ଦହି ଓ ସେଓ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଯଥା କାଶ, କଫ ଓ ବାରମ୍ବାର ଜ୍ୱର ହୋଇଥାଏ।

ଭାତ –

ଭାତରେ ଅଧିକ କାବ୍ରୋହାଇଡ଼୍ରେଟ୍‍ ଥାଏ। ଯାହା ଫଳରେ ରାତିରେ ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ବଢିଥାଏ।

ଆମିଷ-

ଯଦି ଆମିଷ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ରାତି ୮ଟା ମଧ୍ୟରେ ଖାଆନ୍ତୁ। ଅଧିକ ରାତିରେ ଆମିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ଭାବେ ହଜମ ହୋଇ ନଥାଏ। ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ।

ଚା’ କିମ୍ବା କଫି

ରାତିରେ ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ନିଦର ମାତ୍ରା କମିଯାଏ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥାଏ।

ମୃଦୁପାନୀୟ

ରାତିରେ କୌଣସି ଥଣ୍ଡା ଜାତୀୟ ପାନୀୟ ଯେପରି ମୃଦୁପାନୀୟ ବା କୋଲଡ଼୍ରିଙ୍କିସ୍‍ ଆଦି ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାର ମାତ୍ରା ବଢିଥାଏ।

ଚକୋଲେଟ

ରାତିରେ ଚକୋଲେଟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ। ଦାନ୍ତ ପୋକ କାଟିବା ସହ ପାଟି ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହେବା ଭଳିି ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ।

ଫାଷ୍ଟଫୁଡ଼୍‍ 

ଫାଷ୍ଟଫୁଡ଼ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍‍ର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥାଏ। ତେଣୁ ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ରାତିରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବଢିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଖାଦ୍ୟକୁ ରାତିରେ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Tags: