latest

ବଡ ଖବର : କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ମିଳିବ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିକାର; ଜେପି ନଡ୍ଡା

Spread the News

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଜେ.ପି ନଡ୍ଡା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ନୂତନ ବାସସ୍ଥାନ ନିୟମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଚାରାଧୀନ ଅଧିକାର ଦେବ, ଯେଉଁମାନେ ଶରଣାର୍ଥୀ ଭାବେ ରହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉ କି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ଆବାସିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପଶ୍ଚିମ ପାକିସ୍ଥାନର ଲୋକ, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବାହାରେ ବିବାହ କରିଥିବା ମହିଳା, ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିବା କାଶ୍ମୀରୀ ପ୍ରବାସୀ ତଥା ବିସ୍ଥାପିତ ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ଗୃହ ଅଧିକାର ପାଇବେ।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଗ୍ୟାଜେଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ନୂତନ ଡୋମିସାଇଲ୍ ନିୟମ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନଡ୍ଡା ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଶରଣାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଦେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ଯେ କୌଣସି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଡୋମିସାଇଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଥମେ ଆବଶ୍ୟକ |

ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଉପରେ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରଶାସନର ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୃହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନୂତନ ନିୟମ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସହ ଥିବା ପୂର୍ବ ନିୟମକୁ ହଟାଇବ ଯାହା ଧାରା ୩୭୦ ଏବଂ ଧାରା ୩୫-ଏ ର ନିୟମାବଳୀକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭାରତ ଏହାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲା।

Tags: