ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଅଯୋଧ୍ୟା ଗଡିବ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ

ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଅଯୋଧ୍ୟା ଗଡିବ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ

ଅନ୍ୟ ଏକ ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ଚାଲିବାକୁ ଯାଉଛି। ଅଯୋଧ୍ୟା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଏହି ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ। ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ତିନି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବ। ଅଯୋଧ୍ୟା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ଦୂରତା ପ୍ରାୟ ୬୭୦ କିଲୋମିଟର, ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ୧୦-୧୨ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ଯୋଜନା ସହିତ ଅଯୋଧ୍ୟା ସିଧାସଳଖ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୮୬୫ କିଲୋମିଟରର ଏହି ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ଅନେକ ସହରକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ ଯେଉଁଥିରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ଅଯୋଧ୍ୟା, ମଥୁରା, ଇଟାୱା, କନ୍ନୌଜ, ପ୍ରୟାଗରାଜ ସହିତ ୧୨ ଟି ଷ୍ଟେସନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିବାକୁ ଯାଉଛି। ଗୁଜୁରାଟର ସୁରତ ଏବଂ ବିଲିମୋରା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ଦୁଇଟି ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ ୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅଛି, ଯାହା ୧୫ ମିନିଟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସୁରତ ଏବଂ ବିଲିମୋରା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ।