ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରୁ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଟର୍ମ ୨ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପରୀକ୍ଷା, ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରୁ ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଟର୍ମ ୨ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପରୀକ୍ଷା, ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ୍ (ସିବିଏସ୍ଇ) ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଟର୍ମ ୨ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ କଲା କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ । ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଥିଓରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୧୦ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ହେବ । ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡର ଟର୍ମ ୨ପରୀକ୍ଷା ୨୬ଏପ୍ରିଲରୁ କରାଯିବ । ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡରେ ଚାଲିବ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା । ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ । ସିବିଏସ୍ଇ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଭିଡ଼ ତଥା ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବ । ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ନିୟମିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରୀକ୍ଷା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ନିୟମିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ବ୍ୟବହାରିକ ପରୀକ୍ଷା ବାହ୍ୟ ପରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଦୈନିକ ବ୍ୟବହାରିକ ପରୀକ୍ଷାର ମାର୍କ ଅପଲୋଡ୍ କରିବେ ।

ସିବିଏସ୍ଇ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ମାର୍କଗୁଡିକର ଅପଲୋଡ୍ ସଂପୃକ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଶେଷ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସମାପ୍ତ ହେବ । ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ତାରିଖର ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ବିଚାର କରାଯିବ ନାହିଁ । ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ବ୍ୟବହାରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରେ ମିଳିଥିବା ମାର୍କର ପ୍ରୋ-ରେଟା ଆଧାରରେ ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ମାର୍କ ଦିଆଯିବ । ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି, “ଅଧିବେଶନ ୨୦୨୦-୨୧ଠାରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୧୯-୨୦ ଏବଂ ତା’ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା / ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ମାର୍କଗୁଡିକ ଆଧାରରେ ଗଣନା କରାଯିବ।