ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସିବିଏସ୍ଇର ଗାଇଡଲାଇନ୍‌; ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କରାଯାଇଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସିବିଏସ୍ଇର ଗାଇଡଲାଇନ୍‌; ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କରାଯାଇଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ୍‌ ଜାରିକରିଛି। କରୋନା ମହାମାରୀ ଏବଂ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ର ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ନୂତନ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ CBSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଗରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସିଲାବସ୍ ସହିତ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛି । ସିବିଏସ୍ଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ପାଇଁ ଟର୍ମ ୧ ପରୀକ୍ଷା ଆସନ୍ତା ମାସ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୨ରେ କରାଯିବ।

ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ମାସରେ ଟର୍ମ-୧ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ ଏକ ସର୍କୁଲାରରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପାଟର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ଏବଂ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ଅବଧି ୯୦ ମିନିଟ୍ ହେବ। ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୨ ମାସରେ ଟର୍ମ -୨ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ସିବିଏସଇ କହିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ର ଅବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ସବଜେକ୍ଟିଭ୍ / ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପାଟର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷା ହେବ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ହେତୁ ଏକ ଶ୍ରେଣୀରେ କେବଳ ୨୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।

ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡରେ କରାଯିବ। ଛୋଟ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଥମେ ହେବ ଏବଂ ପରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ବୋଲି ସିବିଏସ୍ଇ କହିଛି। ଏଥିରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୮ ରେ ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ପୂର୍ବ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ତୁଳନାରେ, ସିବିଏସ୍ଇ ଗୋଟିଏ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦୁଇଟି ଟର୍ମ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସିଲାବସ୍ ସମାନ ଭାବରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଉଭୟରେ ସ୍କୋର ହୋଇଥିବା ମାର୍କଗୁଡିକ ଅନ୍ତିମ ମାର୍କସିଟ୍ ରେ ସମାନ ୱେଟ୍‌ ବହନ କରିବେ। ଏହି ବର୍ଷ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ CBSE ବୋର୍ଡ ଟର୍ମ ପରୀକ୍ଷା ଏକାଧିକ ପସନ୍ଦ ପ୍ରଶ୍ନ ଆଧାରିତ ହେବ । ଏଥିରେ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯିବ । ଏହି ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଅଫଲାଇନରେ ହେବ। ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡର ଟର୍ମ ପରୀକ୍ଷାରେ ସମୟ ସୀମା ୯୦ ମିନିଟ୍ ଦିଆଯିବ।