କରୋନା ସମୟରେ ବଢିଛି କୋଟିପତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

କରୋନା ସମୟରେ ବଢିଛି କୋଟିପତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦେଶରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟଜଳର ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏନଜିଓ ଅକ୍ସଫାମ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ରେ ଭାରତରେ କୋଟିପତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୨ ରୁ ୧୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ ୨୦୨୨ ର ପ୍ରଥମ ଦିନ ।

ଏହି ଅବସରରେ ଅକ୍ସଫାମ ଇଣ୍ଡିଆ ବାର୍ଷିକ ଅସମାନତା ସର୍ଭେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଅବଧିରେ ଭାରତୀୟ କୋଟିପତିଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ଦେଶରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଧନୀଙ୍କ ପାଖରେ ଏତେ ଧନ ଅଛି ଯେ ସେମାନେ ଆସନ୍ତା ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜ ଚଳାଇ ପାରିବେ । କରୋନା କାରଣରୁ ଅସମାନତା ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ଦେଶର ୧୦% ଅତିଧନୀଙ୍କ ପାଖରେ ୪୫% ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । ଏଥି ସହିତ ଦେଶର ୫୦% ଗରିବ ଜନସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର ୬% ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଭାରତର ୧୦% ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ୧% ଅତିରିକ୍ତ ଟିକସ ଲାଗୁ କରାଯାଏ, ତେବେ ସେହି ଅର୍ଥରୁ ଦେଶ ୧୭.୭ ଲକ୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯଦି ଦେଶର ୯୮ ଧନୀ ପରିବାର ଉପରେ ୧% ଅତିରିକ୍ତ ଟିକସ ଲାଗୁ କରାଯାଏ, ତେବେ ସେହି ଟଙ୍କା ସହିତ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆସନ୍ତା ସାତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଚାଲିପାରିବ । ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ।