ସମୟ ସହିତ ବଦଳିବାକୁ ପଡିବ – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ସମୟ ସହିତ ବଦଳିବାକୁ ପଡିବ – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
ସମୟ ସହିତ ବଦଳିବାକୁ ପଡିବ – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫/୧୨: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଗୁଜରାଟର କଚ୍ଛ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନେକ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ସେହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଲବଣଯୁକ୍ତ ଜଳକୁ ମଧୁର ଜଳରେ ରୂପାନ୍ତରଣ କରିବା ପ୍ରକଳ୍ପ, ପୁନର୍ବ୍ୟବହାର କ୍ଷମ ଶକ୍ତି ପାର୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱୟଂକୃତ ଦୁଗ୍ଧ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଓ ପ୍ୟାକେଜିଙ୍ଗ୍‍ କାରଖାନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କଚ୍ଛର ମାଣ୍ଡବିଠାରେ ଲବଣଯୁକ୍ତ ଜଳକୁ ମଧୁର ଜଳରେ ରୂପାନ୍ତରଣ କରିବା କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଏ ଦିଗରେ ଗୁଜରାଟ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ଏହି କାରଖାନାରୁ ଦୈନିକ ୧୦କୋଟି ଲିଟର ମଧୁର ଜଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିବ।

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିନେ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଗୁଜୁରାଟର ଲୋକମାନଙ୍କର ଏକ ସାଧାରଣ ଦାବି ରହିଥିଲା ଏବଂ ତାହା ଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗୁଜୁରାଟରେ ଏବେ ସମୟ ବଦଳିଛି। ଗୁଜୁରାଟର ଆଜିର ଯୁବକମାନେ ପୂର୍ବ ଦିନର ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି। ଗତ କୋଡିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଜୁରାଟ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା କରିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।