ଭାରତକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାମରିକ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପକୁ ବିକଶିତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ଭାରତକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାମରିକ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପକୁ ବିକଶିତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଉଦ୍ୟମରେ ଭାରତକୁ ନିଜ ଶକ୍ତିରେ ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାମରିକ ଶକ୍ତି କରିବା ଏବଂ ଏକ ଆଧୁନିକ ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପକୁ ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି। ବିଜୟଦାସମୀ ଅବସରରେ ଅର୍ଡାନ୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ବୋର୍ଡ (ଓଏଫବି) ବିଲୋପ ପରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ସାତୋଟି ନୂତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପବ୍ଲିକ ସେକ୍ଟର ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ (ଡିପିଏସୟୁ) କୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେହେତୁ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି, ଆମେ ଅଟକି ରହିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁଛୁ।

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପାଇଁ ସାତୋଟି ନୂତନ କମ୍ପାନୀର ଶୁଭାରମ୍ଭ ୪୧ ଅର୍ଡାନ୍ସ କାରଖାନାକୁ ନବୀକରଣ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେହି ଯାତ୍ରାର ଏକ ଅଂଶ । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗତ ୧୫-୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଚାରାଧୀନ ଥିଲା। ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଏହି ସାତଟି କମ୍ପାନୀ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭାରତର ସାମରିକ ଶକ୍ତିର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆଧାର ହୋଇଯିବେ। ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଜି ଅଧିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଚାଳିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଥିଲା। ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନି ୩୨୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ମୂଲ୍ୟ ଆମର ଶକ୍ତି, ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଆମର ପରିଚୟ ହେବା ଉଚିତ୍। ଜୁନ୍ ୧୬ ରେ, କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଓଏଫବି କୁ କର୍ପୋରେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ସଂସ୍କାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରୁ ଏହାର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପରିଚାଳନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଡିପିଏସୟୁ କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେଲା ।