ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୋଦି, ଉପକୃତ ହେବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ

ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୋଦି, ଉପକୃତ ହେବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ

ଦେଶରେ ମାଲିକାନା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏହି ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ପତ୍ତି କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ । ଏହି କାର୍ଡ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ SMS ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କରୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ।

ପ୍ରକାଶଥାଉକି, ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନାରେ ୬ ଟି ରାଜ୍ୟର ୭୬୩ ପଞ୍ଚାୟତର ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୩୪୬, ହରିୟାଣାରେ ୨୨୧, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୧୦୦, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୪୪, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୫୦ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଦୁଇଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ଯୋଜନା ଚାରି ବର୍ଷ (୨୦୨୦ 
-୨୦୧୪) ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସାରା ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଶେଷରେ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୬.୬୨ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମାଲିକାନା କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କେହି ବି ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇ ପାରିବେନି ।

ଏହି କାର୍ଡ ପାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମ୍ପତ୍ତି କାର୍ଡ ପାଇ ସେମାନେ ସାମାଜିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ଶକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ପରେ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ସହଜରେ ଋଣ ପାଇବେ । ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ସମ୍ପତ୍ତି ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଆମ ଦେଶର ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଐତିହାସିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଦେଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ଆମର ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବାରେ ମାଲିକାନା ଯୋଜନା ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଲୋକ ନାୟକ ଜୟ ପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣ ଏବଂ ନାନାଜୀ ଦେଶମୁଖଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିଥିଲେ ।