ଆମେରିକାକୁ ତାଲିବାନର ଚେତାବନୀ

ଆମେରିକାକୁ ତାଲିବାନର ଚେତାବନୀ
photo: indiatoday

ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିବା ପରେ ଆମେରିକା ଏହାର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ନପକାଇବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି । କାବୁଲକୁ କାବୁ କରିବା ପରଠାରୁ ସହରରେ ଏକ ଦୌଡାଦୌଡି ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ଦେଶ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ଆଡକୁ ଦୌଡୁଛନ୍ତି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଅଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅନେକ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ତାଲିବାନ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲା । ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଆମେରିକାକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ।

ତାଲିବାନର ମୁଖପାତ୍ର ଜାବିହୁଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ଆମେରିକା ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜଶୀରରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତାଲିବାନ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଆମେରିକାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବାର ସମ୍ଭାବନା ସାମାନ୍ୟ ରହିଛି । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବାକୁ ତାଲିବାନ ଆମେରିକାକୁ ଅଲ୍ଟିମେଟମ୍ ଦେଇଛି । ଏହା ଉପରେ ଆମେରିକାର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କମିଟିର ସଭାପତି ଆଡାମ ଶିଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ । ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଇମିଗ୍ରେଟ୍ ଭିସା ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଆମେରିକୀୟମାନେ ନିରାପତ୍ତାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସଦସ୍ୟ, ନାଗରିକ ସମାଜ ନେତା, ମହିଳା ନେତା ଅଛନ୍ତି । କଳ୍ପନା କରିବା ମୋ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ଯେ ମାସ ଶେଷରେ ଏହି ସବୁ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରିବ । ଶିଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଜାର ହଜାର ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅନୁବାଦକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ କାବୁଲରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇ ନାହିଁ ।