କୋଭାକ୍ସିନ ଟିକାକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ, WHO ବୈଠକରେ ହୋଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

କୋଭାକ୍ସିନ ଟିକାକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ, WHO ବୈଠକରେ ହୋଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
କୋଭାକ୍ସିନ ଟିକାକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ, WHO ବୈଠକରେ ହୋଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୧୦: କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଆଜି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇପାରିବ । ଆଜି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ, WHOର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ଼ଃ ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ କହିଥିଲେ ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ଭରତ ବାୟୋଟେକର କୋଭାକ୍ସିନ ଟିକାକୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । WHO କହିଛି ଯେ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଛି, ଯାହାର ସମୀକ୍ଷା ପ୍ରାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକରେ ଟିକାକରଣର ପ୍ରଭାବ, ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବଡି ସ୍ତର ଇତ୍ୟାଦି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ବ୍ୟତୀତ କମିଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ଦେବେ । ଯାହା ଆଧାରରେ କୋଭାକ୍ସିନ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ? କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇନାହିଁ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ।

ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ କେବଳ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ କରାଯାଉଛି । ଯେଉଁମାନେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ WHO ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆମେରିକାର ଆର୍ଥିକ ଏଜେନ୍ସି US-IDFC ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ଇ ସହିତ ୫୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । କମ୍ପାନୀର କ୍ଷମତା ଏକ ବିଲିୟନ ଡ଼ୋଜକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ।